Nowy numer 48/2023 Archiwum

Polskie weto

Warszawa, Bruksela. Polska wyraziła weto wobec rozpoczęcia negocjacji Unii Europejskiej z Rosją w sprawie nowej umowy.

Zgodę na rozpoczęcie rozmów rząd polski uzależnia od zniesienia restrykcji handlowych nałożonych przez Moskwę na polskie mięso i produkty roślinne. Warszawa chce, aby Bruksela najpierw skłoniła Moskwę do zniesienia embarga na import polskiej żywności do Rosji.

Polska domaga się także ratyfikowania przez Rosję Europejskiej Karty Energetycznej i protokołu tranzytowego do niej. Stanowisko Polski poparły Francja i Litwa. Zdecydowaną solidarność w sprawie rosyjskiego embarga na polskie towary wyraził także Matti Vanhanen, premier przewodzącej w tym półroczu Unii Europejskiej Finlandii. 17 listopada w tej sprawie przebywał on w Warszawie.

Zakaz importu mięsa z Polski Rosja wprowadziła 10 listopada 2005 roku. Kilka dni później Rosjanie zamknęli granice także dla polskich produktów pochodzenia roślinnego. Embargo uzasadniano fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych. Dotychczas władze rosyjskie wykluczały możliwość włączenia Unii Europejskiej w rozwiązywanie rosyjsko-polskiego sporu.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy