Nowy numer 49/2023 Archiwum

Nie tylko sentymentalne wspominanie

Dzień Papieski. 15 października, w przeddzień 28. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w całej Polsce obchodzony był VI Dzień Papieski. Obchody odbywały się pod hasłem: „Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia”.

We wszystkich diecezjach modlono się o szybką beatyfikację Papieża Polaka. W wielu polskich świątyniach w godzinie śmierci Jana Pawła II – o 21.37 – wierni zgromadzili się na czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. Odbywały się konferencje naukowe poświęcone papieskiemu nauczaniu, koncerty i pokazy filmowe.

Przed kościołami i na ulicach miast 100 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze na przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych, wiejskich rodzin. Na fundusz stypendialny fundacji trafi także dochód z akcji telefonicznej, trwającej od 1 do 17 października. Stale można wpłacać pieniądze na konto fundacji: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001. Dla uczczenia Jana Pawła II podejmowano także oryginalne inicjatywy.

Na przykład maratończycy z Rudy Śląskiej zorganizowali w Dniu Papieskim XIII Pokojową Sztafetę Biegową po Europie. Biegli z Rudy Śląskiej do Wadowic. A w Tarnowie dokładnie w Dniu Papieskim rozpoczęły działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Centralne obchody VI Dnia Papieskiego zakończyły się wielkim koncertem „Tajemnica Światła – Tajemnica Miłosierdzia. Pieśń o Janie Pawle II” na placu Zamkowym w Warszawie. W spektaklu, który powstał na podstawie poetyckich zapisków Romana Kołakowskiego, wzięło udział kilkudziesięciu najwybitniejszych polskich muzyków i artystów. Specjalnymi gość- mi obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego byli kard. Józef Tomko, były prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i bliski współpracownik Jana Pawła II, oraz Jean Vanier, legendarny założyciel wspólnoty Arka.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy