Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bez ukrywania prawdy

Kraków. Komisja teologicznoduszpasterska „Pamięć i Troska”, badająca kontakty krakowskich księży ze służbami bezpieczeństwa PRL, opracowała dokument, zawierający moralne i praktyczne kryteria osądzania postępowania księży agentów.

Komisja podejmuje w nim też problem zadośćuczynienia ludziom pokrzywdzonym przez nich, a winnych wzywa do publicznego wyznania popełnionego zła. Memoriał zawiera również wskazania dla duchownych współpracujących z SB – wyjaśnia przewodniczący komisji bp Jan Szkodoń.

7 maja dokument otrzymał kard. Stanisław Dziwisz (na zdjęciu poniżej). – Nie chcemy ukrywać prawdy, choć czasem jesteśmy tak postrzegani – powiedział dziennikarzom po zapoznaniu się z nim. – Ale żeby prawdę pokazać, potrzeba czasu, dystansu i znalezienia właściwych kryteriów, żeby przy tej okazji nikogo nie skrzywdzić i nie zniszczyć – dodał. Metropolita krakowski podkreślił też, że „jeśli są grzechy publiczne, to ci, którzy je popełnili, są wezwani do publicznego wyjaśnienia sytuacji”.

Kard. Dziwisz zdecydował, że zanim memoriał pozna opinia publiczna, zostanie on przedstawiony Konferencji Episkopatu Polski. – Ta sprawa dotyczy całego Kościoła, nie tylko archidiecezji krakowskiej – wyjaśnił swoją decyzję. Najbliższe spotkanie Episkopatu odbędzie się od 23 do 25 czerwca w Poznaniui Gnieźnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama