Nowy numer 48/2023 Archiwum

Procesja ze św. Stanisławem

Kraków. 14 maja z katedry na Wawelu do klasztoru na Skałce przeszła tradycyjna procesja z relikwiami św. biskupa Stanisława (na zdjęciu). Odbywa się ona w niedzielę po przypadającej 8 maja uroczystości głównego patrona Polski.

Niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka. Po raz pierwszy niesiono też kopię obrazu MB Łaskawej, przed którym król Jan Kazimierz składał swoje śluby, oraz relikwie św. abp. Józefa Bilczewskiego.

Mszy św. na Skałce przewodniczył łaciński metropolita Lwowa kard. Marian Jaworski. Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował, by stała się ona także modlitwą o jedność narodu polskiego i pomyślność Ojczyzny. Nawiązał do 25. rocznicy zamachu na Jana Pawła II. Papież Polak, „jak św. Stanisław, słowo potwierdził krwią” – powiedział kard. Dziwisz. Dodał, że św. Stanisław jako pasterz Kościoła krakowskiego oddał życie „w obronie życia człowieka i jego godności”, a w życiu Jana Pawła II „także sprzymierzyły się słowo i krew”.

– W sposób najbardziej dramatyczny, który wstrząsnął całym światem, stało się to podczas zamachu 13 maja 1981 roku – przypomniał. Mówił o tym także w homilii Prymas Polski, który podkreślił, że trudno jest dzisiaj szukać prawdy i głosić ją. – Wydaje się, że wszyscy rozumiemy, co to jest prawda, a jednak dojście do prawdy tak wiele kosztuje: organizowanie sądów, komisji śledczych i badawczych. Ostatecznie gdzieś prawda może się rozmyć, dlatego że człowiek jest skażony w swoim sercu i swoim sumieniu – powiedział Prymas Polski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy