Nowy numer 33/2018 Archiwum

Lekcje obowiązkowe

Warszawa. Episkopat Polski opracował projekt dotyczący uporządkowania sprawy nauczania religii w szkołach. Omawiano go podczas spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, które odbyło się 29 marca.

Kościół proponuje, aby uczniowie musieli obowiązkowo dokonywać wyboru między lekcją religii i etyki. Ocena z wybranego przedmiotu byłaby umieszczana na świadectwie i brana pod uwagę przy obliczaniu średniej ocen. Nie wpływałaby jednak na promocję do następnej klasy.

Przedmioty te można byłoby również zdawać na maturze. Obecnie uczniowie rezygnujący z lekcji religii nie muszą w zamian wybierać zajęć z etyki. Mogą po prostu zrezygnować z obu przedmiotów. Bp Kazimierz Nycz zwraca uwagę, że obowiązujące obecnie rozwiązanie jest wynikiem kompromisu, do jakiego doszło przy powrocie religii do szkół. Było to rozwiązanie prowizoryczne, a trwa już 15 lat – dodaje biskup.

Aby propozycja Episkopatu mogła wejść w życie w nowym roku szkolnym, należy zmienić przyjęte w 1990 r. rozporządzenie o organizowaniu lekcji religii i opracować program nauczania etyki w szkołach. Czy Ministerstwo Edukacji zdąży do 1 września?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama