Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ubolewamy i przepraszamy

Warszawa. Oświadczenie biskupów polskich na temat współpracy ludzi Kościoła z SB opanowało w zeszłym tygodniu czołówki wszystkich mediów.

„Dramatyczne doświadczenia polskich dziejów świadczą, że w systemie łamiącym sumienia zawiedli zaufanie także niektórzy ludzie Kościoła – napisali biskupi w oświadczeniu podsumowującym 335. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

– Ubolewamy nad tym i przepraszamy szczególnie tych, którzy z ich powodu doświadczyli przykrości i krzywd. Równocześnie jednak podkreślamy, że chrześcijańska postawa wobec człowieka czyniącego zło wyraża się w miłosierdziu i przebaczeniu wobec tych, którzy wyrażają skruchę i pragną podjąć zadośćuczynienie. Biskupi mają świadomość troski o zbawienie wszystkich, także i tych, którzy prześladowali Kościół” – dodają biskupi.

Marcowe spotkanie hierarchowie poświęcili ponadto przygotowaniom do pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II i pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Przygotowali list do kapłanów, omawiali problemy Polonii. Biskupi z niepokojem wypowiedzieli się o klimacie życia publicznego w Polsce i wezwali do wsparcia budowy Świątyni Opatrzności Bożej. 30 kwietnia w całej Polsce odbędzie się zbiórka na budowę świątyni.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy