Nowy numer 42/2020 Archiwum

Pamięć i Troska

Specjalna komisja historyczna „Pamięć i Troska” powstaje w archidiecezji krakowskiej – poinformował rzecznik prasowy archidiecezji ks. Robert Nęcek (na zdjęciu).

Celem komisji będzie zbadanie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących ról i postaw oraz cierpień kapłanów pracujących na terenie archidiecezji krakowskiej w czasach PRL. Kilkuosobowa komisja będzie się składała ze specjalistów i naukowców, którzy w sposób kompetentny i odpowiedzialny przekażą opinii publicznej wyniki swoich badań.

Skład komisji oraz termin rozpoczęcia prac zostaną ujawnione „w najbliższym czasie”. Rzecznik archidiecezji krakowskiej podkreślił, że osoby wchodzące w jej skład muszą cieszyć się społecznym zaufaniem, być odpowiedzialne i kompetentne. Ks. Nęcek nie chciał odpowiedzieć na pytania dziennikarzy, czy powołanie komisji ma związek z apelem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o odtajnienie nazwisk duchownych współpracujących z SB i samooczyszczenie tego środowiska.

Tłumacząc nazwę komisji „Pamięć i Troska”, ks. Nęcek zauważył, że w sytuacji, kiedy na jaw wyjdą „smutne prawdy”, nie można zostawić bez opieki ludzi, których to będzie dotyczyło.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama