Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odpust w narodowym sanktuarium

Jasna Góra. Z udziałem Episkopatu Polski, licznych gości z zagranicy i ponad 100 tys. wiernych odbyły się główne uroczystości MB Częstochowskiej. Obchodom przewodniczył abp Stanisław Dziwisz.

Na rozpoczęcie przypomniano przesłanie Jana Pawła II, skierowane do sanktuarium krótko przed śmiercią z okazji 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Ojciec Święty napisał w nim, że błogosławi i ofiarowuje nowe korony dla jasnogórskiego Wizerunku, i zawierza Ojczyznę, cały Kościół oraz siebie samego matczynej opiece Maryi. Korony te, poświęcone przez abp. Dziwisza, nałożono na ikonę Maryi razem z nową suknią, nazywaną „sukienką zawierzenia – Totus Tuus” (na zdjęciu obok). Została ona wykonana z bursztynu i brylantów. Jest wotum za życie i świętość Papieża Polaka, ocalenie Polski i klasztoru przed szwedzkim potopem oraz za 25 lat „Solidarności”.

„Pokornie prosimy Cię, nasza Matko i Królowo, abyś pomogła nam zachować wiarę naszych ojców, tak aby każdy z nas za twoim sługą Janem Pawłem II, swoim życiem mógł stale powtarzać Totus Tuus – cały Twój” – modlił się nowy metropolita krakowski. Kard. Józef Glemp podczas Sumy zachęcił polskich katolików do naśladowania świętego życia Jana Pawła II i zaapelował do rodaków, by od Papieża Polaka uczyli się z miłością spoglądać na drugiego człowieka i Ojczyznę. A kard. Joachim Meisner z Kolonii podziękował Polakom za to, że tak bardzo kochają nowego papieża i modlą się za niego. Uroczystości na Jasnej Górze trwały do późnego wieczora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama