Nowy numer 33/2018 Archiwum

Słowo od tronu Matki

Częstochowa. W przeddzień uroczystości MB Częstochowskiej na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i biskupi diecezjalni.

W ogłoszonym po tym spotkaniu komunikacie biskupi polscy poinformowali, że „z wdzięcznością przyjmują zapowiedź wizyty apostolskiej Papieża Benedykta XVI w Polsce, którą planuje on w 2006 roku” i wyrazili wdzięczność za rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Polskiej młodzieży podziękowali za świadectwo wiary, jakie złożyła w czasie XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii.

W związku z 25. rocznicą powstania „Solidarności”, biskupi zachęcają do modlitwy dziękczynnej za to wszystko dobro, jakie dokonało się w Polsce i w Europie dzięki wydarzeniom sierpniowym roku 1980. Były one owocem wyboru kardynała Wojtyły na papieża i jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Ojciec Święty przy wielu okazjach mówił o „Solidarności” i do „Solidarności”. Jego słowa wypowiedziane w Gdańsku podczas pielgrzymki w 1999 roku są ciągle aktualnym zaproszeniem do pielęgnowania dziedzictwa „Solidarności”.

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich przypomnieli: „Od tego, jakich ludzi wybierzemy do parlamentu, zależeć będzie stanowione prawo, a także jakość i skuteczność rządu, który ten parlament wyłoni. Wszystkim powinno zależeć na tym, by stanowione prawo służyło godności człowieka i rodziny, by wybrani przez nas reprezentanci chcieli i potrafili roztropnie troszczyć się o dobro wspólne.

Kościół, głosząc zasady etyczne odnoszące się do życia społecznego i politycznego, przypomina niezbywalne prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa człowieka – w tym prawo do pracy – oraz podstawowe prawa rodziny gwarantowane przez prowadzenie rzeczywistej polityki prorodzinnej. Tego wszystkiego oczekujemy po nowym parlamencie, a także po nowym prezydencie”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama