Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zmarł Stomma

Warszawa. W wieku 97 lat zmarł 21 lipca w Warszawie prof. Stanisław Stomma

Ten znany działacz katolicki, prawnik, polityk i publicysta, jako jedyny poseł głosował w 1976 r. przeciw wprowadzeniu do konstytucji zapisu o przewodniej roli PZPR i sojuszu z ZSRR, za co stracił mandat poselski.

Prof. Stanisław Stomma urodził się w 1908 r. w Szacunach koło Kiejdan na Kowieńszczyźnie. Studiował prawo na wileńskim Uniwersytecie im. Stefana Batorego oraz we Francji, uzyskując w 1937 r. doktorat. Przed wojną należał do Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie”. Był współzałożycielem, a w latach 1946–53 redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak” i od 1946 roku członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Aktywnie działał w warszawskim i krakowskim Klubie Inteligencji Katolickiej. W 1957 r. został posłem na Sejm. Przez kilka lat pełnił rolę przewodniczącego 5-osobowego Koła Poselskiego „Znak”. Był też współzałożycielem i przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej „Dziekania”. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu”, a w III Rzeczpospolitej został senatorem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama