Nowy numer 49/2020 Archiwum

Rocznica lubelskiego Lipca

LUBLIN. Uroczysta Eucharystia była kulminacją obchodów 25. rocznicy strajków na Lubelszczyźnie. Specjalny list do uczestników uroczystości przesłał papież Benedykt XVI.

Mszę św. odprawił metropolita lubelski abp Józef Życiński. – Dziękujemy za świadectwo odwagi tych, którzy potrafili podjąć apel Jana Pawła II z placu Zwycięstwa i odważnie współpracować z łaską Ducha Świętego w przemianie oblicza polskiej ziemi. Modlimy się, aby „Solidarność” była „Solidarnością”, wierną swej pierwotnej misji, pochyloną nad człowiekiem i jego bólem – mówił abp Życiński.

Podczas Mszy św. odczytano list papieża Benedykta XVI, który napisał, że lubelski protest pozostał ważnym świadectwem godności polskiego robotnika i pragnienia budowy świata, w którym respektowane będą prawa człowieka.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. Jerzy Buzek i Marian Krzaklewski. Strajki na Lubel-szczyźnie w 1980 roku rozpoczęły się 8 lipca w Świdniku. Do robotników z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego dołączyli wkrótce inni, w Lublinie i na Lubelszczyźnie. 16 lipca stanął cały Lubelski Węzeł Kolejowy. W efekcie działań strajkowych po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do popisania porozumienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama