Nowy numer 49/2023 Archiwum

Papieskie centrum w dawnym Solvayu

Kraków. Na terenach po dawnych Zakładach Sodowych Solvay, w których podczas okupacji pracował młody Karol Wojtyła, za 3 lata powstanie ośrodek dokumentujący życie i pontyfikat Jana Pawła II.

Zdaniem kard. Franciszka Macharskiego, centrum takie jest potrzebne, ale nie może się ono stać izbą pamięci. Powinien to być ośrodek, który, wykorzystując najnowsze technologie, przybliży ludziom przesłanie i nauczanie Papieża Polaka.

Zgodnie z planem, ośrodek będzie jednym z obiektów kompleksu rekreacyjno-parkowego, obejmującego boiska i obiekty sportowe, galerie, muzea, kawiarnie, sklepy oraz park medytacji. W parku medytacji powstanie ścieżka Męki Pańskiej i centrum dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II. Przedsięwzięciu patronują archidiecezja krakowska, gmina Kraków oraz województwo małopolskie.

Karol Wojtyła pracował w zakładach Solvay od września 1940 r. Najpierw w kamieniołomach na Zakrzówku przy załadunku wapienia i jako pomocnik strzałowego, a potem w fabryce w Borku Fałęckim, w oczyszczalni wody przy kotłowni. Na zdjęciu jeden z ocalałych po fabryce budynków, obecnie mieści się w nim Centrum Sztuki–Solvay

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy