Nowy numer 38/2023 Archiwum

Szczęśliwy jesteś, Krakowie

KRAKÓW. O wierność wartościom głoszonym przez św. Stanisława i Jana Pawła II apelował w Krakowie do Polaków kard. Joachim Meisner.

W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. na Skałce metropolita Kolonii podkreślał, że obrona godności i praw człowieka w Europie to szczególne wezwanie i zobowiązanie dla Polaków jako narodu, z którego zrodził się wielki biskup Stanisław i jego następca Jan Paweł II. Pomimo przenikliwego chłodu i deszczu w uroczystościach św. Stanisława uczestniczyło ponad 50 tys. osób.

Tegoroczne uroczystości św. Stanisława w Krakowie upłynęły pod znakiem dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II i wybór nowego papieża Benedykta XVI. Tuż przed 9.00 rano wyruszyła z katedry na Wawelu tradycyjna procesja św. Stanisława z udziałem Episkopatu Polski. Pochodowi przedstawicieli wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich towarzyszyło uroczyste bicie dzwonu Zygmunta. W procesji niesione były relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka i św. Floriana.

Po dotarciu pochodu do klasztoru Ojców Paulinów na Skałce, rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Joachima Meisnera z Kolonii. Na ołtarzu umieszczony został wizerunek Chrystusa z wyciągniętymi ramionami, a po Jego obu stronach – postaci św. Stanisława i Jana Pawła II.
– Szczęśliwy jesteś, Krakowie, bo jesteś tym miastem, które ofiarowało Kościołowi i światu wielkich biskupów, którzy odnowili oblicze ziemi! – wołał w homilii kard. Joachim Meisner. Metropolita Kolonii nazwał św. Stanisława „ojcem Europy”, który przyczynił się do tego, by na kontynencie zakorzeniły się wartości ewangeliczne, godność i prawa człowieka. Tym wartościom był wierny także jego następca, Jan Paweł II. – Przez słowo i czyn na nowo wpisał w sercu świata regułę Chrystusa: „Jako w niebie – tak i na ziemi” – powiedział arcybiskup Kolonii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast