Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ingres bp. Stefana Cichego

Legnica. Biskup Stefan Cichy jest ostatnim polskim biskupem diecezjalnym, zamianowanym jeszcze przez papieża Jana Pawła II. Nominację otrzymał 19 marca 2005. W sobotę 30 kwietnia odbył się ingres do katedry legnickiej oraz kanoniczne objęcie diecezji.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele św. Jana Chrzciciela. Stamtąd wyruszyła wielobarwna procesja do katedry pod wezwaniem śś. Apostołów Piotra i Pawła. Po przybyciu do katedry odczytano papieską bullę nominującą. Zewnętrznym znakiem władzy biskupiej jest pastorał. Poprzedni biskup legnicki, Tadeusz Rybak, przekazał pastorał nuncjuszowi, abp. Stanisławowi Kowalczy-kowi. Ten z kolei wręczył go nowemu biskupowi legnickiemu. Następnie przedstawiciele diecezji oddali cześć swojemu biskupowi, który zajął po raz pierwszy miejsce na katedrze biskupiej.

W homilii biskup Cichy uznał za swoje pierwsze zadanie troskę o pogłębianie wiary swoich diecezjan. Zaakcentował znaczenie Eucharystii oraz potrzebę przekładania pobożności eucharystycznej na czynną miłość bliźniego.

W uroczystości wzięło udział wielu biskupów z Polski, także delegacje z Niemiec i Czech. Przybyła również liczna delegacja duchownych i wiernych z rodzinnej archidiecezji katowickiej, w której nominat był od 1998 roku biskupem pomocniczym. Biskup diecezji Görlitz Rudolf Müller, witając nowego biskupa w imieniu sąsiadów zza Nysy, nawiązał do partnerskich relacji łączących sąsiadujące diecezje. Przypomniał, że obie historycznie wywodzą się z diecezji wrocławskiej. Biskup Stefan Cichy oraz wszyscy zabierający głos wyrażali wdzięczność pierwszemu biskupowi Legnicy Tadeuszowi Rybakowi, który przez 13 lat pasterzował w nowo utworzonej diecezji, organizując jej życie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama