Nowy numer 49/2020 Archiwum

60-lecie Tygodnika Powszechnego

Kraków. Od 60 lat ukazuje się wydawany w Krakowie „Tygodnik Powszechny”. Pierwszy numer pisma, powołanego do życia przez krakowskiego arcybiskupa Adama Stefana Sapiehę, trafił do rąk czytelników 24 marca 1945 r.

W roku jubileuszu „Tygodnikowi” towarzyszy hasło: „Niewygodny od 60 lat”. Odnosi się ono nie tylko do dużego, nieporęcznego formatu gazety. – Nasze pismo jest niewygodne od samego początku. Zawsze komuś zawadzaliśmy: ludziom, instytucjom, reżimom, ideologiom.

I tak jest do dzisiaj – zauważa Krzysztof Kozłowski, zastępca redaktora naczelnego. Także w przyszłości redakcja chce zaskakiwać i szukać odpowiedzi na niełatwe pytania współczesności. Ambicją pisma jest dialog ze światem i odważne podejmowanie kontrowersyjnych spraw w życiu Kościoła i społeczeństwa w Polsce. „Tygodnik Powszechny” będzie świętował jubileusz przez cały rok. Główne uroczystości urodzinowe odbędą się 1 kwietnia.

„Tygodnik Powsze-chny” powstał w 1945 r. Jednym z założycieli pisma był Jerzy Turowicz, wybitny publicysta i do 1999 roku redaktor naczelny. Pierwszy zespół redaktorski stworzyli ludzie związani m.in. z przedwojennym Stowarzyszeniem Katolickiej Młodzieży Akademickiej, kwartalnikiem „Verbum” oraz KUL. Od 1999 r., zgodnie z życzeniem Jerzego Turowicza, redaktorem naczelnym pisma jest ks. Adam Boniecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama