Nowy numer 49/2020 Archiwum

"Pawełki" na Jasnej Górze

Częstochowa. 8 stycznia na Jasnej Górze rozpoczęły się tradycyjne "Pawełki", czyli Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika – ptriarchy Zakonu Paulinów. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, zakonnicy w ten sposób będą się przygotowywać do wspomnienia św. Pawła z Teb, obchodzonego 15 stycznia.

Paulini uważają go za duchowego ojca i opiekuna. Przez dziewięć dni paulini, ubrani w odświętne, białe płaszcze, w procesji przechodzą przez bazylikę do kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Niosą relikwie św. Pawła z Teb, które składają na ołtarzu.

Śpiewają hymny ku czci świętego Patriarchy, po których następują rozważania, w tym roku nawiązujące do postaci o. Augustyna Kordeckiego i jubileuszu 350. rocznicy ocalenia Jasnej Góry przed Szwedami. Nabożeństwo kończy się ucałowaniem relikwii przez wszystkich jego uczestników.

We wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika paulini obchodzą święto patronalne. W wigilię tego dnia mnisi zachowują ścisły post, spożywając tylko jeden posiłek do syta w postawie klęczącej. W uroczystość ponawiają śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Tak zwany zewnętrzny odpust odbywa się na Jasnej Górze w niedzielę, po liturgicznym wspomnieniu św. Pawła z Teb. Tego dnia specjalne błogosławieństwo otrzymują dzieci, ponieważ św. Paweł czczony jest m.in. jako opiekun najmłodszych oraz matek oczekujących potomstwa.

Dzieci otrzymują też „dary pustyni” – figi, daktyle i cukierki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama