Nowy numer 44/2020 Archiwum

Moim zdaniem

Wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego u Benedykta XVI miała wyjątkowe znaczenie. Prezydent RP jechał tam bowiem nie tylko jako mąż stanu, lecz także jako katolik, który w sposób bardzo osobisty przeżywał spotkanie z Ojcem Świętym, prosząc o papieskie błogosławieństwo dla siebie i całego narodu.

Jak się wydaje, także dla obecnego Papieża nie było to spotkanie rutynowe, jakich wiele odbywa każdego tygodnia. Świadczy o tym m.in. fakt, że rozmowa Prezydenta RP w cztery oczy z Benedyktem XVI znacznie wykroczyła poza czas przewidziany protokołem. Symboliczna była także rozmowa Lecha Kaczyńskiego ze wszystkimi polskimi duchownymi pracującymi w różnych dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz księżmi studiującymi w Wiecznym Mieście. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przebiegała w niezwykle ciepłej, serdecznej atmosferze.

Roboczą część wizyty wypełniło blisko godzinne spotkanie Prezydenta RP z kard. Angelo Sodano, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, któremu towarzyszył abp Giovanni Lajolo, odpowiedzialny za sferę polityki zagranicznej. W jego trakcie padło ważne stwierdzenie kard. Sodano, że stosunki między Kościołem a państwem w Polsce są bardzo dobre. To duże osiągnięcie dyplomacji Stolicy Apostolskiej, ale także polskiej klasy politycznej, m.in. kolejnych premierów i prezydentów, którzy potrafili delikatną sferę relacji Kościół–państwo wyłączyć poza obszar doraźnych sporów politycznych. Oczywiście to przede wszystkim pontyfikat Jana Pawła II ułatwiał przyjęcie rozwiązań, które także w dłuższej perspektywie dobrze służą zarówno państwu, jak i Kościołowi.

Ważnym tematem rozmów były sprawy integracji europejskiej. Ze słów Papieża oraz kard. Sodano przebijała nadzieja, że Polska będzie promotorem wartości chrześcijańskich w debacie europejskiej. Pogląd ten zdaje się także podzielać prezydent Kaczyński, który w trakcie spotkania z prezydentem Włoch, Carlo Azeglio Ciampim, zauważył, że Traktat Konstytucyjny nie odpowiada oczekiwaniom mieszkańców Europy. W tym kontekście zaapelował o poważną refleksję na temat zasad funkcjonowania Unii Europejskiej. Może to być nowy i ważny element naszej polityki unijnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się