Nowy numer 47/2020 Archiwum

Korona dla Matki

Drewnianą koronę dostała od rzeźbiarza. Dwanaście lat temu dostała korony od biskupa, ale niedawno ktoś je ukradł. Teraz dostanie korony papieskie. Kto? Matka Boża „Ucieczka Grzeszników” w Wieleniu Zaobrzańskim.

Nie tylko w Wieleniu, niewielkiej wiosce leżącej 35 kilometrów od Leszna w archidiecezji poznańskiej, ludzie opowiadają o ubogiej pasterce, której przed wiekami (nie wiadomo dokładnie kiedy) na potężnym lipowym pniu ukazała się Matka Boża i wyraziła życzenie, by w tym miejscu zbudowano dla Jej Syna kościół. Podobno z części tego lipowego pnia wyrzeźbiono figurę Maryi, która zaginęław nieznanych okolicznościach.

Dziś w kościele w Wieleniu, w głównym ołtarzu można oglądać figurę Matki Bożej z rumieńcami. Ma 1,2 m wysokości i pochodzi z drugiej połowy XV stulecia. Też jest wykonana z lipowego drewna. Na głowie ma wyrzeźbioną koronę, na prawym ręku trzyma Dzieciątko, a w lewej dłoni królewskie jabłko.
Przybyli w XIII wieku do Wielenia cystersi już zastali tam kult maryjny. Umocnili go i zaczęli dokumentować. To oni zapoczątkowali ośmiodniowe odpusty związane ze świętem Nawiedzenia NMP. Chociaż po reformie kalendarza liturgicznego święto Nawiedzenia przesunięto na koniec maja, w Wieleniu nadal główny odpust obchodzony jest na początku lipca.

Mimo wielu trudnych prób, łącznie z usiłowaniem likwidacji sanktuarium w czasie II wojny światowej, w Wieleniu liczni pielgrzymi wciąż oddają cześć Maryi i za Jej wstawiennictwem otrzymują łaski. „Starajcie się o koronację” – zachęcał w roku 1993 abp Jerzy Stroba. Trzy lata później zdecydował o nałożeniu ozdobnych koron wieleńskiej figurze, w której Maryja jest czczona jako „Ucieczka Grzeszników”. W roku 2003 nieznani do dziś sprawcy ukradli korony i liczne wota. Tym intensywniej więc starano się o korony papieskie.

„Przed swoją śmiercią Jan Paweł II pozostawił archidiecezji poznańskiej wspaniały dar w postaci koron przeznaczonych dla figury Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim” – poinformował abp Stanisław Gądecki i wyznaczył koronację na 3 lipca br.

Odpust w Wieleniu
w tym roku będzie trwał od 1 do 11 lipca. Codziennie o 6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Msze św. o 7.00, 8.30, 10.00, 11.15 i 19.30. Droga Krzyżowa o 9.30. Różanie co 18.00. Nieszpory i procesja o 19.00. Będzie też stała okazja do spowiedzi. Uroczysta koronacja odbędzie się w niedzielę 3 lipca. Początek uroczystości o godz. 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama