Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wrzenie świata

Jeśli wybuchnie otwarty konflikt globalny, będzie on sumą wszystkich trwających, pulsujących i zamrożonych konfliktów na świecie. Ich liczba i wzajemna zależność mogą spowodować trudny do zatrzymania efekt domina.

Papież Franciszek od kilku lat mówi o trwającej „III wojnie światowej w kawałkach”. To chyba najtrafniejszy opis rzeczywistości międzynarodowej. Z perspektywy mieszkańców Syrii, Jemenu, Ukrainy i wielu innych miejsc na świecie nie ma większego znaczenia, czy wojna, której są ofiarami, którą widzą i której doświadczają na co dzień, jest światowa czy tylko lokalna. Ona dzieje się tu i teraz, za ich oknami i w ich domach. Zawalił się ich świat, więc na inną wojnę światową nie muszą czekać. Wojny „lokalne” są często niczym innym jak wojną światową mocarstw, tyle że prowadzoną na cudzym terytorium. Tak jest na pewno w przypadku Syrii i Jemenu, i w dużym stopniu również na Ukrainie. A określenie „III wojna światowa w kawałkach” mówi nam, że w razie wybuchu otwartego globalnego konfliktu nie należy być zaskoczonym. Wojna światowa nie weźmie się znikąd. Właśnie owe „kawałki” sprawiają, że globalny konflikt będzie trudny do zatrzymania, bo już teraz wystarczy iskra, by rozwój wypadków wymknął się spod kontroli. „Wojna w kawałkach” oznacza zatem, że w każdej chwili może uruchomić się efekt domina, który teraz zatrzymuje tylko pozorny globalny pokój. Przyjrzyjmy się kluczowym elementom tej groźnej układanki.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny