Nowy numer 42/2020 Archiwum

Straż bezgraniczna

Do Czech, na Słowację i Litwę legalnie wejdziesz nawet leśną ścieżką. A do Niemiec będziesz mógł wybrać się choćby kajakiem przez rzekę. Już 1 stycznia 2008 roku mają zniknąć kontrole na południowej i zachodniej granicy Polski.

Za to nie zdziw się, jeśli nawet w głębi Polski twój samochód zatrzymają funkcjonariusze w zielonych mundurach. Powitają cię na przykład słowami: „Dzień dobry, Straż Graniczna. Rutynowa kontrola, prosimy otworzyć bagażnik”. Podobne patrole prowadzi już Służba Celna. Kontrole na granicach z naszymi unijnymi sąsiadami mają zniknąć, bo Polska wstępuje do strefy Schengen. Jeśli unijni eksperci dobrze ocenią stan naszych przygotowań, stanie się to już za dwa miesiące z okładem: 1 stycznia 2008 roku. Straż Graniczna wkrótce spakuje swoje rzeczy i wyniesie się z przejść granicznych. Gdy pojedziesz tamtędy samochodem, nie będziesz musiał nawet zdejmować nogi z gazu.

Stówą przez granicę
– I co teraz? Czy przenosicie funkcjonariuszy z zachodu i południa na granicę wschodnią? – zapytaliśmy w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu. – Wręcz przeciwnie! W śląskim oddziale prowadzimy nawet nabór funkcjonariuszy! – mówi major Cezary Zaborski. – Po zniesieniu kontroli na wewnętrznych granicach unijnych Straż Graniczna w dalszym ciągu będzie potrzebna! Zmieni się tylko miejsce i sposób naszego działania. Zamiast na granicy, będziemy prowadzić kontrole w głębi kraju z wykorzystaniem mobilnych patroli – tłumaczy.

Straż Graniczna zatrzymuje dziś samochody do kontroli głównie na terenach przygranicznych. Wkrótce strażnicy przeniosą się jednak bardziej w głąb Polski. W miejsce opuszczonych posterunków na granicach, placówki Straży wyrosną przy głównych polskich trasach tranzytowych. Jedna powstanie blisko planowanego skrzyżowania autostrad w aglomeracji górnośląskiej, rozważa się stworzenie kolejnych m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Wałbrzychu. Schengen to jednak też nowe zagrożenia.

Może się nasilić przemyt i nielegalna imigracja. Jak Straż Graniczna ma je zwalczać? – Będziemy stosować w większym zakresie własne rozpoznanie. Będziemy też reagować na wcześniej otrzymane sygnały – zapowiada major Zaborski. O jakie rozpoznanie chodzi? – Nie powiem. Nie możemy ujawniać „kuchni” naszej pracy. Będziemy ściśle współpracować z policją, Służbą Celną i innymi służbami – mówi mjr Zaborski. Strażnicy graniczni mogą zatrzymać do kontroli każdy samochód. Podobne uprawnienia ma już od 2003 roku Służba Celna. Czego będą szukać? Nielegalnych imigrantów, narkotyków. Także alkoholu i papierosów z nielegalnych źródeł. Zresztą już teraz szukają tego w głębi Polski, choć na mniejszą skalę.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama