Nowy numer 48/2020 Archiwum

Prawo do zabijania

Od 11 do 17 sierpnia br. w Meksyku trwało 28. spotkanie Rady Międzynarodowej Amnesty International.

Podczas tego spotkania podjęto decyzję, że AI uzna prawo do zabicia nienarodzonego dziecka za jedno z praw człowieka. „Jedna z głównych kampanii Amnesty International dotyczy zwalczania przemocy wobec kobiet, dlatego dużo miejsca poświęcono tej tematyce w trakcie spotkania Rady Międzynarodowej.

W ramach dyskusji nad prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi organizacja zobowiązała się wzmocnić działania na rzecz zapobiegania niechcianym ciążom oraz innym czynnikom, które skłaniają kobiety do dokonania aborcji.

Amnesty International podtrzymała jednocześnie ogłoszoną w kwietniu politykę w stosunku do wybranych aspektów aborcji, tzn. opowiedziała się za jej dekryminalizacją oraz zagwarantowaniem kobietom dostępu do pomocy medycznej w razie wystąpienia komplikacji po zabiegu.

Organizacja ogłosiła również, że będzie bronić dostępu kobiet do aborcji w rozsądnym, medycznie określonym terminie od zapłodnienia w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety oraz gdy narusza jej prawa człowieka” – uzasadniono tę kontrowersyjną decyzję w wydanym po spotkaniu oświadczeniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama