Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kim jest ten gość za kierownicą?

Królowie szos? Czy może wykorzystywani do granic biali murzyni? Kim są ludzie, którym powierzają swoje życie pasażerowie, ruszający autokarami na krańce Europy?

Jak się zabije, to sam
Inny problem to zatrudnianie ludzi młodych, niedoświadczonych. Kierowcy na ogół uważają, że zanim się dostanie w ręce życie 50 pasażerów, powinno się najpierw co najmniej 2 lata pojeździć ciężarówkami.
– Jak się wtedy zabije, to sam – mówią, dodając, że autobus to co innego – to jakby mały samolot, wiozący kilkadziesiąt osób.

Z drugiej strony Grzegorz zwraca uwagę, że np. w Anglii kierowca autokaru może iść na emeryturę po 11 latach pracy. Gdyby podobne przepisy wprowadzić w Polsce, to wcześnie emerytowani kierowcy mogliby pracować w Inspekcji Transportu Drogowego. – Mnie żaden kierowca by nie przekręcił – przekonuje Grzegorz.

Ale i on nie ma ochoty na zmianę zawodu, jeśli już, to raczej zmianę pracodawcy.
Co kierowcy lubią w tej robocie? – Poznawanie świata! Jak widzę w telewizji Sevillę czy Madryt, to mówię: „O, tam byłem! I tam też!” – mówi Tadeusz Banasik. – A ja lubię pracę z ludźmi – dodaje inny kierowca.
Czy nie wolałby wozić jakiegoś „mniej gadającego” towaru? – Podczas każdej trasy zdarzy się, że komuś jest to za zimno, to za gorąco, to za cicho, to za głośno – przyznają kierowcy autokarów, ale żaden z pytanych nie chciałby przerzucić się na ciężarówki. Wiedzą, że jeżdżąc tirami, mogliby zarobić dwa razy więcej, ale nie chcą. Nie mają ochoty na wystawanie całymi dniami na granicach i noclegi w szoferkach. – Jak kiedyś wróciłem do domu po takiej tygodniowej trasie, to tak śmierdziałem, że jedyne, co żona mogła zrobić, to napuścić wody do wanny – mówi kierowca ze stażem na tirach.

Zresztą kierowcy autobusów chyba nie przepadają za tymi z tirów. Dlatego też rzadko używają CB-radia.
– Niby w eterze nie wolno kląć, ale kierowcy tirów używają takiego języka, że ze względu na pasażerów, zwłaszcza dzieci, nie mogę mieć włączonego CB-radia – mówi Zbyszek, kierowca z kilkunastoletnim stażem.


« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama