Nowy numer 42/2020 Archiwum

Odkoduj sobie łódzkie zabytki

To nazwa projektu, w którego ramach 70 łódzkich zabytków zostanie opisanych w wirtualnym przewodniku po mieście. Na czym system polega?

Na zabytkach zostaną umieszczone tabliczki ze specjalnie stworzonymi kodami kreskowymi. Każdy, kto ma w swoim telefonie komórkowym aparat i sfotografuje tabliczkę z kodem, otrzyma dokładny opis zabytku, przy którym akurat się znajduje. W pierwszej kolejności zostanie opisanych 50 zabytków (już trwa drukowanie tabliczek z kodami). W drugiej części projektu powstaną dodatkowo opisy kolejnych 20.

Jakie są koszty systemu? Dla turysty bardzo niewielkie. Telefon musi zostać wyposażony w specjalny program służący do rozpoznawania kodów. Tę aplikację można otrzymać SMS-em, za którego trzeba zapłacić według taryfy operatora. Drugi koszt to łączenie z Internetem, bo właśnie tą drogą telefon otrzyma opis zabytku.

Pierwszy w Europie System Informacji Turystycznej oparty na fotokodach powstał dzięki dotacji Urzędu Miasta Łódź i wsparciu z Unii Europejskiej. Jego całkowity koszt wyniósł 700 tys. złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się