Nowy numer 3/2021 Archiwum

Terapia na siłę

Szczypta litu, szczypta fluoru. Czy przez to będziemy zdrowsi? Coraz większa liczba naukowców uważa, że do wody pitnej nie powinno się dodawać żadnych specyfików.

Jak to z fluorem było
Sytuacja nieco przypomina kontrowersje związane z dodawaniem do wody pitnej niewielkich ilości fluoru. Ten z kolei miał wpływać na jakość szkliwa zębów. W USA władze fluorują wodę od połowy lat 40. A teraz chcą tego zaprzestać. Jedni twierdzą, że każdy zainwestowany we fluorowanie dolar przynosi 38 dolarów zysku. Inni, że te obliczenia są oparte na niepoważnych argumentach. Przeciwnicy twierdzą, że dobry wpływ fluoru można zaobserwować tylko wtedy, gdy preparat stosowany jest miejscowo (a więc nakładany na zęby u stomatologa czy dodawany do pasty do zębów), a nie ogólnie.

I przypominają, że fluor w zbyt dużych dawkach może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Z kolei jak określić dozwoloną dawkę, jeżeli fluor dodaje się do wody, z której korzystają tak samo dorośli i dzieci? Te informacje zdają się potwierdzać statystyki. Przedawkowanie fluoru nosi nazwę fluorozy. Postać tego schorzenia może być różna, ale zaczyna się od przebarwień szkliwa zębów. Dzisiaj w USA na fluorozę cierpi 32 proc. dzieci. Ten odsetek zwiększył się o prawie połowę od czasów, gdy zaczęto do wody pitnej dodawać fluoru.

Coraz więcej krajów rezygnuje z sztucznego fluorowania wody. W Europie robi to już chyba tylko Wielka Brytania. W czasach gdy fluor dodaje się do soli kuchennej, do pasty do zębów, a bogaty we fluor preparat można nałożyć na zęby bezpośrednio u dentysty, w środowisku tego pierwiastka zrobiło się po prostu za dużo. A to może mieć gorsze skutki niż potencjalne pożytki. Czy podobnie będzie z litem? Jest mało prawdopodobne, by ktokolwiek zdecydował się na dodawanie go do kranówki, także z innego powodu. Tylko trochę więcej niż 0,5 proc. całej uzdatnianej wody jest wykorzystywane do celów konsumpcyjnych. A dodawanie litu albo fluoru do wody przemysłowej czy wykorzystywanej przez rolnictwo to czyste marnotrawstwo.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się