Nowy numer 38/2023 Archiwum

Historia Słońca

Powstało ok. 4,5 miliarda lat temu. W tej części kosmosu znajdowała się chmura gazu i pyłu. Nie była jednorodna. Obszary gęstsze przyciągały materię z obszarów rzadszych.

. I tak wyodrębniło się centrum układu, z 99 proc. całej masy chmury, i płaski dysk (talerz) składający się z reszty. Z tego centrum powstało Słońce. Z pozostałego procenta wszystkie planety, księżyce i asteroidy, planetoidy i komety.

W centrum pyłowo-gazowej chmury z powodu siły grawitacji było coraz cieplej, aż około 4,5 miliarda lat temu temperatura osiągnęła tam wartość 15 milionów st. Celsjusza. W takich warunkach lekkie atomy łączą się w cięższe, produkując bardzo dużą ilość energii. W wyniku tej reakcji (zwanej fuzją jądrową) Słońce zaczęło świecić. I tak będzie jeszcze świeciło przez następne 10 miliardów lat.

Słońce waży 1.98 * 10^32 kg, czyli 333 000 razy więcej niż Ziemia. Na powierzchni jest zimniejsze (do 6 tys. st. Celsjusza) niż w środku (17 mln st. Celsjusza). Znajduje się 26 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki Drogi Mlecznej i zrobi pełny obrót wokół jej centrum dopiero za 180 mld lat (będzie mknąć wraz z całym Układem Słonecznym z prędkością 250 km na sekundę).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast