Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ostrożnie z witaminami

Badania, jakie przeprowadzili specjaliści z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, pokazały, że preparaty zwierające witaminę C (suplementy diety) mogą zasadniczo osłabić działanie niektórych leków stosowanych w onkologii.

Wyniki badań opisało czasopismo „Cancer Research”. Badania podzielone były na dwa etapy. Pierwsze laboratoryjne, in vitro. Tutaj wykazano, że kwas askorbinowy (witamina C) zmniejsza skuteczność niektórych leków antynowotworowych od 30 do 70 proc.

W drugim etapie eksperymentu wpływ suplementów z witaminą C sprawdzono na chorych na raka myszach. U tych osobników, którym przed chemioterapią podawano witaminę C, guzy nowotworowe powiększały się szybciej.

Z kolei na University of Washington w Seattle wykazano, że nadmiar witaminy E o blisko jedną trzecią zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. Kilka tygodni temu pojawiła się informacja o tym, że niektóre leki popijane naturalnymi sokami mają mniejszą skuteczność. Najczęściej wspominano w tym kontekście o bogatych w witaminy sokach grejpfrutowych i pomarańczowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się