Przygotuj się

Zaczyna się pasyjny okres Wielkiego Postu. Od dziś krzyże w kościołach są zasłonięte. Tak pozostanie aż do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

„Zasłaniamy krucyfiksy po to, by odkryć na nowo tajemnicę przejścia ze śmierci do życia w dniach Triduum Paschalnego” – wyjaśnia ks. Tomasz Jaklewicz (str. 16). Także liturgia coraz intensywniej przygotowuje nas do przeżywania tajemnicy naszego zbawienia, które dokonało się przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nieprzypadkowo właśnie w V niedzielę Wielkiego Postu dołączyliśmy do „Gościa” płytę z hymnami śpiewanymi w czasie Triduum Paschalnego.

Wykonują je bracia dominikanie i ćwicząca z nimi przez cały Wielki Post schola, złożona z ludzi świeckich (o przygotowaniach do Triduum paschalnego u dominikanów pisze Marcin Jakimowicz – str. 24 –25). Te śpiewy pomagają przygotować się do udziału w najbardziej niezwykłej liturgii w roku. Wprowadzają w atmosferę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Prowadzą do Ogrodu Oliwnego, gdzie Jezus w samotności toczył najważniejszą walkę w swoim życiu. Wiodą pod krzyż, gdzie tylko Matka, Jan i kilka kobiet... I pełna bólu skarga: Boże, czemuś mnie opuścił... Śpiewy staną się doskonałym uzupełnieniem wielkopostnego cyklu „Krzyż na drogę”, w którym tym razem, wpatrując się w osamotnienie Ukrzyżowanego, szukamy światła dla naszej samotności (str. 16–17). I zaprowadzą do pustego grobu, byśmy zobaczyli, że z „tej śmierci życie tryska”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wiesława Dąbrowska-Macura, sekretarz redakcji