Nowy numer 09/2020 Archiwum

Niedoceniany?

Od wielu osób słyszałem opinię, że odchodzący właśnie z urzędu ksiądz prymas Józef Glemp jest niedoceniany. Dodawali oni następnie, że właściwie oceni go dopiero historia.

Po co jednak czekać, skoro już teraz możemy oddać sprawiedliwość kard. Glempowi. Największa bodaj krytyka spotkała Księdza Prymasa zaraz na początku jego urzędowania. Zaledwie pięć miesięcy po objęciu przez niego prymasowskiej stolicy wybuchł stan wojenny.

Wieczorem 13 grudnia, po powrocie z Jasnej Góry, Ksiądz Prymas wygłosił w kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie słynne kazanie. Powiedział wówczas: „Kościół broni życia. Dlatego będę wołał o rozsądek nawet za cenę narażenia się na zniewagi i będę prosił: nie podejmujcie walki Polak przeciwko Polakowi”.

Te słowa i wyznaczona nimi strategia wywołały falę krytyki. Prymas nie uległ jej naporowi. Konsekwentnie łagodził wzburzenie i szukał dróg porozumienia. W dużym stopniu dzięki takiej postawie nie doszło wówczas w Polsce do poważniejszego rozlewu krwi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji