Zbuduj dom

Kto będzie się opiekował starymi ludźmi za 20, 30 lat? W Polsce – jak pisze B. Gruszka-Zych na str. 32 – w 2000 roku było 357 tysięcy osób po 85. roku życia, w 2020 będzie ich 663 tysiące, a w 2040 – ponad 1 milion 200 tysięcy.

To problem Polski, a jeszcze bardziej krajów Zachodniej Europy. Jedyna sensowna odpowiedź na to pytanie brzmi: rodzina. Tylko zdrowa, trwała i wielopokoleniowa rodzina będzie w stanie zadbać o starych ludzi. Państwu, nawet najbogatszemu, zabraknie pieniędzy.

A wtedy myśl o eutanazji znajdzie coraz więcej zwolenników. Między innymi dlatego o rodzinę trzeba dbać jak o największą świętość. Adwent to dobry czas, by chuchać na swoją rodzinę, w jakimkolwiek znajduje się stanie. Zawsze jest coś do poprawienia czy zbudowania. „Gościowy” cykl pt. „Dom na Święta” ma w tym pomóc, dlatego odsyłam do str. 16 i następnych.

Jeżeli jest rodzina, to musi być też i dom. Niestety, nie wszyscy go mają. Stąd w redakcji zrodził się pomysł, by Czytelnicy „Gościa” pomogli zbudować dom wybranej rodzinie. A jeżeli nie dom, to przynajmniej mieszkanie. Wybór padł na rodzinę państwa Romana i Krystyny Wysockich ze Skwierzyny w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

A to za sprawą Caritas i Programu 2 TVP, które włączyły się do akcji i wskazały rodzinę państwa Wysockich. Ich historię opisujemy w artykule na str. 60. Przedstawia ją też film, który zostanie wyemitowany w środę 5 grudnia o godz. 19.35 w telewizyjnej Dwójce.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny