Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zapraszam do lektury Gościa

Austriacki cesarz Józef II, poirytowany „bezczynnością” zakonów, nakazał w 1782 roku zamknięcie 700 klasztorów. Zakonnicom i zakonnikom nakazał, by zajęli się szkolnictwem i opieką szpitalną.

Budynki klasztorne zamieniono na spichlerze, warsztaty, magazyny. Oświecony absolutnie władca domagał się bowiem aktywności. Niebawem zresztą ludy podległych mu Węgier, Niderlandów i Belgii wystąpiły w obronie swych tradycji i „darmozjadów”.

Epoka józefińska przeminęła, a po dwustu latach klasztory kontemplacyjne w Europie i świecie mają się całkiem dobrze. W ostatnich latach powstało w Polsce nawet kilka nowych, m.in. klasztory karmelitanek w Ełku i Tarnowie. Czego za kratami szukają młode, szczęśliwe i wykształcone dziewczęta? A może powinniśmy zapytać: co MY możemy tam znaleźć?

Zamknięte za murami siostry przez okrągły rok pamiętają o nas w swoich modlitwach. Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego i my możemy sobie przypomnieć o nich. Wystarczy spojrzeć na szczegółową mapkę, na której zaznaczyliśmy ponad 80 klasztorów żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych (na stronie 16).

Obok zamieszczamy adresy do korespondencji, także e-mailowe, bo siostry chętnie korzystają z udogodnień współczesnej techniki. Po co? Byśmy wysłali im nasze osobiste intencje. Wtedy siostry nabiorą pewności, że za tym murem jednak żyją ludzie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy