Nowy numer 21/2022 Archiwum

Coś tu nie pachnie!

Syn znajomych, czując na podwórku fetor, w dyplomatyczny sposób zakomunikował: „Mamo, coś tu nie pachnie!”. Panie, panowie: oto kilka cytatów ratujących życie w sytuacji, gdy coś tu nie pachnie…

Historia sprzed lat. Dwaj diakoni w ramach stażu pracy wylądowali w gospodarstwie rolnym. Pracowali w chlewie, przy świniach. Gdy zachciało się im pić, jeden z nich ruszył do sklepu. Wrócił, podał do powąchania koledze rękaw bluzy i zapytał: „Czujesz coś?”. „Nic…”. „Hmmm…. A mnie bez kolejki przepuścili….”.

Panie, panowie: to opowieść o grzechu. Problem polega na tym, że ci, którzy dość długo siedzą po uszy w tym smrodku, nie czują już tego zapachu. Na szczęście Bóg, który nienawidzi grzechu, kocha grzesznika i z chirurgiczną precyzją potrafi oddzielić tę rzeczywistość od uwikłanego w nią delikwenta. Tak, by nie było strat w ludziach.

Wypisałem z „Dzienniczka” kilka cytatów ratujących życie: „Szczęśliwa dusza, która wzywa miłosierdzia Pańskiego, doświadczy tego, co powiedział Pan, że bronił jej będzie jako Swej chwały, a któż się ośmieli walczyć z Bogiem?”; „Bóg pierwszy się zniża do grzesznika”; „Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego”; „Najwięksi grzesznicy dochodzili by do wielkiej świętości, gdyby tylko zaufali Mojemu miłosierdziu. Przepełnione są wnętrzności Moje miłosierdziem i rozlane jest na wszystko com stworzył. Moją rozkoszą jest działać w duszy ludzkiej, napełniać Ją Swoim miłosierdziem i usprawiedliwiać ją”.

„Bóg wciąż na nowo gotów jest przebaczać i usprawiedliwiać grzesznego człowieka” - wyjaśniał w „Pamięci i tożsamości” Jan Paweł II.

Gdy spowiadający przez niemal czterdzieści lat po kilkanaście godzin dziennie święty Leopold Mandić usłyszał, że jest zbyt pobłażliwy dla penitentów, zaoponował: „Ja łagodny? Przecież nie umarłem za grzechy, jak Jezus. Czy można być bardziej łagodnym niż On dla łotra?”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się