Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wybrana

Zwiastowanie Pańskie było jedną z najczęściej podejmowanych przez artystów scen biblijnych również w tych czasach, w których tematyka religijna nie była już w malarstwie dominująca. Tytuł obrazu, który tutaj reprodukujemy, to zapisane po łacinie słowa „Oto Służebnica Pańska”.

Autor dzieła, angielski poeta i malarz Dante Gabriel Rossetti, należał do grupy tzw. prerafaelitów. Nawiązywał więc w swej twórczości do włoskich artystów wczesnego odrodzenia. Nie oznaczało to jednak prostego naśladownictwa. Prerafaelici zawsze starali się nadać tradycyjnym motywom nową interpretację. Tutaj Rossetti przedstawia Maryję zaskoczoną pojawieniem się anioła i jego propozycją. Wysłannik Boga nie znajduje Jej czytającej lub szyjącej, jak w tradycyjnych kompozycjach, ale zastaje Ją w łóżku, wyrwaną ze snu, ubraną jedynie w nocną koszulę. Twarz Maryi, mimo niezwykłych okoliczności zwiastowania, nie wyraża jednak strachu spowodowanego zjawieniem się anioła. Zapatrzona w dal, wydaje się w pełni uświadamiać sobie ogromne konsekwencje decyzji, jaką za chwilę będzie musiała podjąć.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy