Nowy numer 32/2022 Archiwum

W sedno

Komentarze ks. Tomasza Jaklewicza pokazują, że Ewangelia nie straciła ani trochę na aktualności. To historia, która dzieje się tu i teraz.

Od kilku lat na łamach „Gościa Niedzielnego” można znaleźć komentarze ks. Tomasza Jaklewicza do niedzielnych Ewangelii. Muszę się zwierzyć, że jest to jedna z najchętniej czytanych przeze mnie rubryk naszego pisma. Ksiądz Tomek ma bowiem ogromny talent do ujmowania w krótkiej formie tego, co jest istotą biblijnego tekstu. Bezbłędnie trafia w sedno Słowa, a jednocześnie w serce czytelnika. Dlatego cieszę się, że ukazała się książka zbierająca te teksty w jednym miejscu.

„Notatki na ambonę” mają przejrzystą konstrukcję. Układ książki wyznaczają kolejne niedziele lat liturgicznych A, B i C, ostatni zaś dział wypełniają komentarze do Ewangelii ze świąt i uroczystości. Wszystkie komentarze mają podobną kompozycję: każdy z 3–5 akapitów zawiera kolejną intuicję dotyczącą danego fragmentu Biblii. Refleksje te autor zapisał w formie „punktów” (taki tytuł nosiła dawniej rubryka) czy też właśnie notatek. Nie pretendują one do miana zamkniętej interpretacji – mają raczej stanowić punkt wyjścia do dalszego, samodzielnego rozważania. „»Notatki« nie są pomyślane jako gotowiec na ambonę. Zamysł jest raczej taki, by dać inspirację nie tylko dla duszpasterzy, ale i dla wszystkich wiernych, by zasygnalizować pewne tematy” – podkreśla ksiądz Tomasz we wstępie.

Atutem tej książki jest też prosty język, pełen obrazowych przykładów odwołujących się do współczesności. Jana Chrzciciela autor nazywa „prorokiem niepoprawnym politycznie”, słowa o tym, że „robotników mało”, zestawia z obrazem pustoszejących seminariów, a historia uzdrowienia niewidomego od urodzenia jest okazją do tego, by zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa wirtualno-cyfrowej iluzji. Ksiądz Jaklewicz pokazuje tym samym, że Ewangelia nie straciła ani trochę na aktualności. Ta książka pomaga to odkrywać.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL