Nowy numer 20/2022 Archiwum

Konfesjonał

Dlaczego ksiądz po wysłuchaniu spowiedzi wyszedł z konfesjonału wstrząśnięty wyznaniem grzechu przez mężczyznę, który po raz pierwszy pojawił się w jego kościele?

„Wyznanie”, krótki dramat koreańskiego reżysera Johna LaRaw, ma dwóch bohaterów. Mężczyznę, który w krytycznej dla siebie chwili przyszedł do spowiedzi i kapłana, który znalazł się w sytuacji wyjątkowej. Dla uważnego widza rozwój akcji w pewnej chwili stanie się przewidywalny, ale finał okaże się zaskoczeniem. Kamera cały czas koncentruje się na twarzach obu bohaterów pokazując uczucia, jakie się na nich odbijają, jednak tak naprawdę nie możemy być pewni, jakie decyzje ostatecznie podejmą. Ta krótka, dramatyczna historia pewnej spowiedzi rozgrywa się prawie w całości w kościele i konfesjonale, tylko w krótkich retrospekcjach poznajemy wydarzenia z przeszłości.

Film Koreańczyka to jeden z niewielu filmów, które o sprawach wiary mówią w sposób poważny i jednocześnie nie łopatologiczny. Docenili go jurorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich w Rzymie, przyznając mu pierwszą nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy. Jest to niejako film rocznicowy, bo został nakręcony z okazji Roku Miłosierdzia, ale jego przesłanie pozostaje aktualne zawsze. Film miał premierę na katoflix.pl.

Wyznanie, reż. John la Raw, wyk.: Younghoon Jung, Jung-Song Gang, Mi-hye Hwang
Korea Płd. 2016, katoflix.pl

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama