Nowy numer 20/2022 Archiwum

Z termosem na chwałę

Repertuar tegorocznego wydarzenia Betlejem w Polsce, inaczej niż w poprzednich spotkaniach z tego cyklu, skoncentrowany był na rodzimych kolędach.

Co roku trasa koncertowa Betlejem w Polsce opanowuje miasta w całym kraju. W tym roku pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 6 stycznia w Katowicach na placu przed Spodkiem. Niesprzyjająca pogoda nie wystraszyła publiczności. – Jesteśmy ciepło ubrani, mamy ze sobą termos z herbatą. Kolędy to piękna polska tradycja, dlatego cieszę się, że będziemy wspólnie śpiewać – deklarowała Gosia, która z mężem Piotrem i dziećmi: Karoliną i Karolem przyjechała z Bytomia.

Tegoroczne hasło koncertów Polskie Betlejem sprawiło, że repertuar, inaczej niż w poprzednich spotkaniach, skoncentrowany był na rodzimych kolędach. Na scenie pojawili się: Magda Anioł, Gabi Gąsior, Marika, Viola Brzezińska, Arkadio, Maciej Balcar, Marek Piekarczyk, Marcin Styczeń i Bartas Szymoniak. Wykonali znane i nieco zapomniane utwory w zaskakujących aranżacjach. Lejtmotywem całości była „Kolęda dla brata”. Autorem słów do niej jest nasz redakcyjny kolega Szymon Babuchowski.

– Chcę uwielbiać Pana Jezusa, wesprzeć radością bliźnich. Chcę ofiarować to wszystko prosto z serca. Nie przeszkadza mi zimno, dla Pana Boga wszystko – cieszył się pan Zygmunt. Błogosławieństwa uczestnikom koncertu udzielił bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. – Żeby spotkać Jezusa, trzeba wyruszyć w drogę. Wy ruszyliście ze swoich domów tak jak Mędrcy. Prowadziła was gwiazda wiary – mówił bp Wodarczyk. – Jest też napisane, że inną drogą wrócili do tych miejsc, z których przybyli. Rzeczywiście jest tak, że jeśli człowiek przychodzi do Jezusa i Go spotka, to jego droga musi być inna. Niemożliwe jest, żeby żyć tak jak przed momentem poznania Boga. Nie wiem, jaką drogą wrócicie – może poprowadzi was GPS albo tramwaj czy autobus. Ale życzę wam z całego serca, abyście wrócili nową drogą duchową, pełni radości ze spotkania Jezusa w sercu i w drugim człowieku – dodał.

Spotkanie było także okazją do przełamania się opłatkiem – każdy otrzymał go przy wejściu. Następny koncert Betlejem w Polsce odbędzie się 15 stycznia o 17.00 w kampusie studenckim w Rybniku.

Marta Sudnik-Paluch

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama