Nowy numer 25/2022 Archiwum

Jesteś dla nas darem

Uciekła z Tigraju. W czerwcu trafiła do ośrodka dla uchodźców w Polsce. Jej amharskie imię znaczy „Dar od Boga, ta, która łączy, która jest jednością”. Od grudnia Samrawit mieszka w lubelskiej wspólnocie sióstr białych. – Czuję się jak w domu. Przyjęta, zaakceptowana. Za to dziękuję.

Co piątek odbywała spotkania z psychologiem. Otrzymywała różne zadania. Żeby było zajęcie. Od niedawna ma swój pokój w gościnnym domu pięcioosobowej, międzynarodowej (Tanzania, Ghana, Uganda, Polska) wspólnoty sióstr białych.

Siostra Anafrida (z Tanzanii), przełożona wspólnoty, przyznaje, że telefon od ks. Mieczysława z pytaniem o przyjęcie Samrawit odebrała krótko po modlitwie, na której myślała o tych, którzy potrzebują pomocy. – I pojawiła się ona. Dziś jest jedną z nas. Dzieli się z nami pięknem, jakie ma w sobie – misjonarka uśmiecha się, patrząc na świąteczne ozdoby wykonane przez Samrawit. Na razie otrzymała czasowy paszport. Ksiądz Mieczysław pomaga w zorganizowaniu studiów inżynieryjnych na jednej z uczelni.

– Mam poczucie pustki, bo mój kraj mnie nie akceptuje. Ta sytuacja jest dla mojego pokolenia dramatyczna. Nic nie możemy zrobić. Tylko czekać i modlić się.

Ale tu czuję się jak w domu. Przyjęta, akceptowana. I chcę dziękować. Kamila (jedna z sióstr – przyp. K.B.) powiedziała: „Modliłam się o przyjaciółkę, a Bóg dla mi ciebie”. Wszystko jest po coś. Czuję już tylko pokój. A kiedy przychodzą myśli o moim kraju, to idę do kaplicy – opowiada.

Ksiądz Mieczysław Puzewicz podkreśla, że wierzy w polski naród: – Wierzę, że powiedzenie: „Gość w dom, Bóg w dom” nie jest dla nas, Polaków, pustym sloganem. Bo przyjmować innych, uchodźców, to akt głęboko religijny i zbawienny. „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”. Jeśli zgłębi się teologię, to widać przecież, że o Bogu też jest napisane, że jest Inny. Ale przyjmowany, staje się bliski. •

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama