Nowy numer 2/2022 Archiwum

Kociewskie Centrum Kultury

W Pelplinie trwa realizacja projektu utworzenia Kociewskiego Centrum Kultury. Przedsięwzięcie, dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest inicjatywą Diecezji Pelplińskiej, której celem jest przygotowanie nowej, uatrakcyjnionej oferty kulturalno-edukacyjnej, przeznaczonej zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców.

Jej program przewiduje m.in. spacery z przewodnikiem po opactwie, warsztaty historyczne oraz edukacyjno-artystyczne oraz muzyczne, zajęcia etnograficzne, klub książki, konkursy wiedzy o opactwie cysterskim, Pelplinie i Kociewiu, wystawy stałe. Obok własnej działalności KCK ma również wspierać lokalne inicjatywy kulturalne, m.in. poprzez udostępnianie pomieszczeń w wyremontowanych budynkach.

Obiekty, którymi administrować będzie KCK, przechodzą gruntowne remonty. Dwa z nich to zabytki: Dom Bramny, którego najstarsza część powstała jeszcze w XV w. oraz XIX-wieczny Dom Sióstr. Trzecim jest pochodzący z lat 80. budynek biblioteki. Roboty budowlane przy wszystkich obiektach są już bardzo zaawansowane. Najpilniejszej interwencji wymagał budynek współczesny. W ramach prowadzonych robót wzmocniono konstrukcję, wykonano izolację przeciwwilgociową, wyremontowano dach, wymieniono okna, drzwi, posadzki, instalację elektryczną i sanitarną. Powstała nowa klatka schodowa, wykonano elewację, która harmonijnie wkomponowała obiekt w gotyckie otoczenie pozostałych zabudowań dawnego opactwa. Trwają prace wykończeniowe we wnętrzach budynku, które zaadaptowano do nowej funkcji – Kociewskiego Centrum Edukacji i Kultury (KCEK).

Dom Bramny (dotychczas Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej) to bezcenny zabytek, który od wieków pełnił rolę głównego wjazdu na teren opactwa. Również w jego przypadku większość prac została już wykonana – przede wszystkim remont dachu i blacharki, będący najistotniejszym z perspektywy zachowania budowli. Wiele robót przeprowadzono także wewnątrz – wzmocniono m.in. stropy, zmodernizowano instalację elektryczną i sanitarną, wymieniono tynki i posadzki, poddano konserwacji zabytkowe okna. Obecnie prace koncentrują się na odnowieniu elewacji.
Ostatnim z remontowanych obiektów jest dawny Dom Sióstr, w którym powstanie Dom Artysty. W ramach zaplanowanych prac wykonano już izolację przeciwwilgociową i naprawiono więźbę dachową. Nadal trwa
natomiast przebudowa wnętrz, przystosowująca obiekt do nowej funkcji. Powstały nowe pomieszczenia oraz klatka schodowa, wymieniono posadzki i drzwi wewnętrzne, zmodernizowano wszystkie instalacje:
grzewczą, sanitarną, elektryczną i wentylacyjną.

Wszystkie budynki zyskają nowoczesne systemy przeciwpożarowe i monitoring, a ostatnim etapem będzie zagospodarowanie terenu, na którym znajdują się objęte projektem budowle. Powstanie 1000 m2 trawników, pojawią się nowe ławki, donice, kosze na śmieci.
 

W listopadzie 2017 r. projekt Diecezji Pelplińskiej pn. „Utworzenie Kociewskiego Centrum Kultury – modernizacja i adaptacja zabytkowych budynków Opactwa Pocysterskiego w Pelplinie” uzyskał dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 12 482 821,83 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14 685 672,75 zł.

Kociewskie Centrum Kultury

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy