Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ofiary nienawiści

Zamordowanie 12 listopada 1939 roku pięciu kapłanów oraz 25 braci ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Górce Klasztornej było jedną z największych zbrodni popełnionych na duchowieństwie jesienią 1939 roku.

Górka Klasztorna, najstarsze miejsce objawienia maryjnego w Polsce, leży na ziemi krajeńskiej dawnego pogranicza polsko-niemieckiego. W okresie międzywojennym granica przechodziła kilka kilometrów od klasztoru, a w okolicznych miejscowościach od pokoleń żyli obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy. Kres tego świata nastąpił 1 września 1939 r.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego