Nowy numer 17/2024 Archiwum

Choć gorzkie, poprawia nastrój

Produkty z ziaren kakaowca dodawane do słodyczy to głównie czekolada i kakao. Które z nich mogą być korzystne dla naszego zdrowia i jak wykorzystywać je w pielęgnacji?

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 6,3 kg czekolady i wyrobów czekoladopochodnych. Niestety większość z nich zawiera więcej cukru niż samego kakao. Nawet popularny napój nazywany potocznie kakao jest dosładzany i niewiele ma wspólnego z gorzkim naparem, który przybył do nas z Ameryki Południowej. W Meksyku do dziś przyrządza się go w tradycyjny sposób, na bazie gorzkiej sproszkowanej lub pokruszonej miazgi kakaowej z dodatkiem wody. Tak przygotowane kakao nie przypomina smakiem słodkiego mlecznego napoju, do jakiego przywykliśmy od dzieciństwa. Odbiega natomiast zasadniczo od tego, czym raczyli się królowie Majów. Uznawany za napój o niezwykłych właściwościach powstawał w wyniku połączenia miazgi kakaowej z wodą, miodem i chili. Był mocny, gorzki i ostry.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek