Nowy numer 42/2021 Archiwum

Świat mniej przedstawiony

Jego powieści otwierają nasze oczy na Afrykę Wschodnią, której problemy pozostają mało znane w innych częściach świata. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał Abdulrazak Gurnah, powieściopisarz pochodzący z Zanzibaru.

Już drugi rok z rzędu Akademia Szwedzka ufundowała nam niespodziankę, przyznając Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury twórcy niemal zupełnie w Polsce nieznanemu. Przed rokiem, kiedy zwyciężczynią okazała się amerykańska poetka Louise Glück, nie było o niej nawet notki w polskiej Wikipedii, a przekładów jej wierszy na nasz język istniało zaledwie kilka (dopiero niedawno ukazał się tom „Ararat” w tłumaczeniu Krystyny Dąbrowskiej). Teraz sytuacja była podobna, choć proporcje odwrotne: kilkuwersowa notka w Wikipedii i zero przekładów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 41/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także