Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jak w ulu

Jeśli wydaje ci się, że hasło „przykościelny dom kultury” wieje nudą, masz rację: wydaje ci się. Bernardyni z Leżajska pokazali, jak buduje się żywy Kościół. W ciągu każdego tygodnia przez nowoczesny FOK przewija się ponad 300 dzieci, które przychodzą na zajęcia odbywające się w 34 grupach. A jaką kawę można tu wypić!

Nie spodziewałem się tego, co zobaczyłem. Zlepek słów „przykościelny dom kultury” nie wywoływał u mnie szybszego bicia serca. Gdy bracia w brązowych habitach zachwalali mi Franciszkański Ośrodek Kultury, myślałem, że to jedynie pobożna propaganda. Do czasu, gdy wszedłem do tej nowoczesnej auli. Ujrzał i uwierzył – uśmiechnęliby się sceptycy. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie nie tylko sama bryła budynku, ale przede wszystkim to, że przypomina on ul. Czego tu nie ma? Karate, angielski, breakdance, plastyka, czworonożny przyjaciel (dzieci po zajęciach z psami opowiadają, że pozbywają się lęków i nieśmiałości), wspomaganie rozwoju dla dzieci z niepełnosprawnością (świetnie czują się w ogrodzie sensorycznym, gdzie wszystko jest na dotyk). To ośrodek tętniący życiem. Jak udało się bernardynom stworzyć tak przyjazne rodzinom miejsce i spory zespół wolontariuszy, którzy codziennie przychodzą, by służyć innym?

Dobry smak!

Monumentalny, zarządzany przez braci mniejszych, klasztor w Leżajsku, odwiedzany rocznie przez ćwierć miliona pielgrzymów, na którego temat w 1965 roku abp Wojtyła zanotował: „Nie jest łatwo zapomnieć Waszą bazylikę”, nie kojarzy mi się jedynie z perełką architektury północnego Podkarpacia, włoskim rozmachem i gigantycznymi organami, w których ornamentyce mitologia przeplata się z Ewangelią, czy nawet obrazem Matki Bożej Pocieszenia.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast