Nowy numer 37/2021 Archiwum

Ryt i zgrzyt

Określone formy liturgii mają służyć czci Boga – a nie stawać się tej czci przedmiotem.

W drugiej połowie sierpnia ujawniono obszerny list, w którym dominikanin, o. Wojciech Gołaski, zwracając się do papieża, poinformował o swojej decyzji związania się z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Są to tzw. lefebryści, czyli stowarzyszenie kapłanów założone przez abp. Marcela Lefebvre’a, później ekskomunikowanego z powodu samowolnego wyświęcenia biskupów (co stanowiło akt schizmy). Obecnie nastąpiło między Bractwem a Watykanem pewne zbliżenie, wciąż jednak nie można mówić o jedności kościelnej. Bractwo, liczące obecnie ponad 600 kapłanów (w Polsce jest ich ok. 20), nie uznaje uchwał Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza dotyczących ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, a także nowego ujęcia wolności religijnej. Lefebryści nie podporządkowali się również posoborowej reformie liturgii, pozostając przy rycie trydenckim. Przypomnienie tych faktów jest ważne dla zrozumienia konsekwencji decyzji, którą podjął o. Wojciech Gołaski. Dominikanin ma 57 lat, od 35 jest w zakonie, od 28 lat jest kapłanem.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 35/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także