Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uniwersalne lektury szkolne

Trudno wyobrazić sobie, by kolejne pokolenia Polaków nie zetknęły się z twórczością najwybitniejszego z nich.

Czytam w „Tryptyku rzymskim”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło/ musisz iść do góry, pod prąd./ Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj…”. Jan Paweł II jako poeta proponuje współczesnemu człowiekowi zamyślenie nad tajemnicą ludzkiego życia i świata. Odwołując się do kodów kulturowych, przywołuje odę Horacego, gdy pisze: „A przecież nie cały umieram, to, co we mnie niezniszczalne, trwa! (…) Taka jest droga pokoleń. Non omnis moriar”. Dodaje jeszcze: „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”, „ma sens… ma sens… ma sens!”.

Ten głęboki w treści poemat w tym roku trafia na listę lektur szkolnych. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by kolejne pokolenia Polaków nie zetknęły się z twórczością najwybitniejszego z nich. Przecież „my z niego wszyscy” – śmiało można stwierdzić, trawestując słowa Zygmunta Krasińskiego wypowiedziane po śmierci Adama Mickiewicza. Natomiast słowa innego naszego wieszcza: „A to Polska właśnie” mogą być znakomitą wskazówką do odczytania treści „Pamięci i tożsamości” Jana Pawła II – książki, która również znalazła się jako propozycja lektury dla uczniów liceum i która wyznacza priorytety naszej tożsamości – narodowej i chrześcijańskiej, odwołuje się do patriotyzmu, naszej historii, kultury, do dziedzictwa Norwida, Matejki, Wyspiańskiego. To cenne uzupełnienie wiedzy kulturowej młodego człowieka. Dobrze, że wśród propozycji dzieł papieskich znalazł się także wywiad rzeka z Janem Pawłem II pt. „Przekroczyć próg nadziei”. Ta książka z kolei może stanowić doskonałą pomoc w młodzieńczych poszukiwaniach wartości, miłości i sensu, w wyborze drogi życiowej. Pytania, które zadaje papieżowi Vittorio Messori, są uniwersalne, dotyczą problemów, z którymi człowiek zmaga się niezależnie od epoki, w jakiej żyje.

W kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego, a także nadchodzącej beatyfikacji nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym nowym tytule, który pojawił się na liście lektur uzupełniających. Chodzi o „Zapiski więzienne” prymasa Wyszyńskiego. To także ważna lekcja historii Polski. Ale także mocna lekcja wychowania, oparta na przesłaniu miłości – również do nieprzyjaciół.

Osobiście natomiast mam nadzieję, że te tytuły trafią kiedyś na listę lektur obowiązkowych.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy