Nowy numer 20/2024 Archiwum

Prorok Niepokalanego Poczęcia

Z Nowej Jerozolimy, najbardziej oryginalnego miasta w Polsce, pozostał Wieczernik, w którym mieści się dziś sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego. Ludzie przyjeżdżają tu, by modlić się m.in. o potomstwo i wyzwolenie z nałogów.

Góra Kalwaria, dwunastotysięczne miasteczko niedaleko Warszawy, znane dziś głównie z produkcji soków i płynów do mycia naczyń. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dość urokliwy rynek, zabytkowe kościoły – i to właściwie wszystko, co rzuca się w oczy przy pierwszym spojrzeniu. Dopiero kiedy wejdzie się głębiej w tkankę ulic i wczyta się w nazwy poszczególnych obiektów i dzielnic, można zauważyć ich wewnętrzną logikę. Wizja, która kiedyś spajała to miasto, dziś już nieco się zatarła, jednak ciągle można odkrywać jej ślady.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego