Nowy numer 38/2021 Archiwum

5 lat temu młodzi opanowali Kraków

26 lipca 2016 roku w Krakowie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, które przebiegało pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)".

"Świat przyjechał do Krakowa" - pisaliśmy 5 lat temu. Do stolicy Małopolski 26 lipca 2016 roku dotarły tysiące młodych ludzi z całego świata, którzy już od tygodnia przeżywali pierwszy etap ŚDM w diecezjach całej Polski. - Pomnik Mickiewicza okupowany przez Francuzów, Hiszpanki malujące twarze swoimi narodowymi kolorami Azjatom, flaga Brazylii między strojami ludowymi Mazowsza, kolejka wiernych do kościoła Mariackiego, spontaniczne zdjęcia i okrzyki, pozdrowienia policjantów jadących w wozach służbowych, rozśpiewane tramwaje, trawniki w porze lanczu zajęte przez odpoczywających - można tak bez końca wyliczać obrazy, sytuacje, spotkania, rozmowy, zabawy, śpiewy w których spotyka się świat. Katolicki świat. Piękny - komentował Radosław Mielczarek, jeden z kleryków świdnickiego seminarium.

Oficjalnym rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży była Eucharystia na krakowskich Błoniach, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski, który powitał młodych w kilku językach. "Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat" – powiedział kardynał, rozpoczynając liturgię.  – Zanieście innym płomień waszej wiary i zapalajcie nim inne płomienie, aby ludzkie serca biły w rytmie Serca Chrystusa. Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by nie było w nim egoizmu, przemocy i niesprawiedliwości, by na naszej ziemi umacniała się cywilizacja dobra, pojednania, miłości i pokoju – mówił w homilii, a słuchało go ponad 200 tysięcy młodych. 

ŚDM Kraków Day 3
Gosc Wroclawski [video]

Dzień później do Polski przybył papież Franciszek, który bezpośrednio przed opuszczeniem Rzymu nawiedził grób św. Jana Pawła II. Podczas pobytu w Polsce Ojciec Święty odwiedził w szpitalu ciężko chorego kard. Franciszka Macharskiego, w milczeniu modlił się w Auschwitz, a na Jasnej Górze odprawił Eucharystię z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Na pierwsze spotkanie z młodymi zgromadzonymi na krakowskich Błoniach Franciszek przybył specjalnym tramwajem.

W piątek kilkaset tysięcy osób uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył Ojciec Święty. Jej rozważania, których autorem był abp Grzegorz Ryś, oparte były na uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy.

Kulminacyjnym momentem ŚDM było sobotnie czuwanie młodych z Ojcem Świętym i niedzielna Eucharystia na podkrakowskich Brzegach. - Jezus pragnie przybliżyć się do życia każdego człowieka, przebyć do końca naszą drogę, aby Jego życie i nasze życie spotkały się naprawdę - mówił papież w homilii na Mszy Posłania, wieńczącej Światowe Dni Młodzieży

W czasie całego wydarzenia prowadziliśmy specjalny serwis, w którym relacjonowaliśmy wszystko, co działo się podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zajrzyj i przeżyj jeszcze raz tamte dni!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama