Nowy numer 30/2021 Archiwum

Bez odwrotu

Nie mamy prawa pozwolić komukolwiek wierzyć, iż Kościół mógłby wycofać się z Soboru Watykańskiego II i z jego reformy liturgicznej. To najważniejsza lekcja płynąca z papieskiego motu proprio.

Papież Franciszek 16 lipca 2021 roku ogłosił list apostolski w formie motu proprio Traditionis custodes (Strażnicy Tradycji) w sprawie stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r. Listem tym mocno ograniczył możliwość sprawowania tej liturgii, stwierdzając, że od teraz jedynym wyrazem zasady modlitwy (lex ­orandi) rzymskiego rytu są księgi liturgiczne promulgowane przez świętych papieży Pawła VI i Jana Pawła II. Zmiana jest zasadnicza, gdyż od 2007 roku do teraz, obok zwyczajnej formy sprawowania Eucharystii, można było szeroko stosować formę nadzwyczajną (ryt trydencki). Nie oznacza to, że nie będzie można w ogóle jej stosować, jednak zezwolenia udzielić może jedynie biskup diecezjalny, po upewnieniu się, że proszący o to nie wykluczają ważności i prawowitości reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium Kościoła. Celebracje te nie mogą się odbywać w kościołach parafialnych, a czytania w nich stosowane mają być odczytywane w językach narodowych. Zmiana to zasadnicza w stosunku do obowiązującego od 2007 roku motu proprio Summorum pontificum Benedykta XVI. Papież stwierdził w nim, że Mszał Rzymski ogłoszony przez Pawła VI jest zwyczajnym wyrazem zasady modlitwy (lex orandi) Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego, jednakże „Mszał Rzymski ogłoszony przez św. Piusa V i wydany po raz kolejny przez św. Jana XXIII powinien być uznawany za nadzwyczajny wyraz tej samej zasady modlitwy (lex orandi) i musi być odpowiednio uznany ze względu na czcigodny i starożytny zwyczaj. Te dwa wyrazy zasady modlitwy (lex orandi) Kościoła nie mogą w żaden sposób prowadzić do podziału w zasadach wiary (lex credendi). Są to bowiem dwie formy tego samego Rytu Rzymskiego”.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 29/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka

Zobacz także