Nowy numer 38/2023 Archiwum

27 lipca rusza Miasteczko Modlitewne przy sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie

Pod hasłem "Zjedz to Słowo" od 27 lipca do 2 sierpnia odbędzie się 12. Miasteczko Modlitewne przy sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie - poinformował PAP burmistrz miasteczka i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej Paweł Ryndak.

Miasteczko Modlitewne to siedmiodniowe rekolekcje dla młodzieży. "W zeszłym roku musieliśmy nieco skrócić rekolekcje ze względu na pandemię. W tym roku chcemy wrócić do formy rekolekcji, jaką znamy sprzed pandemii" - wyjaśnił Paweł Ryndak.

Poinformował, że w programie każdego dnia znajdą się msza św., konferencja tematyczna i adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto uczestnicy wezmą udział w spotkaniach w grupach i w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. "Będzie też czas na integrację młodych" - dodał.

"Hasło tegorocznego Miasteczka Modlitewnego - "Zjedz to Słowo" - ma zachęcać młodych do rozważania i kontemplowania Pisma Świętego" - podkreślił Ryndak.

Miasteczko będzie otwarte dla wszystkich chętnych mających powyżej 15 lat. Do 20 lipca można zgłosić swój udział w rekolekcjach na profilu Miasteczka Modlitewnego na Facebooku. "W tym roku spodziewamy się około 150 uczestników" - zapowiedział.

Poinformował, że uczestnicy będą nocować na polu namiotowym, dlatego każdy powinien mieć ze sobą - oprócz namiotu - karimatę i śpiwór.

Miasteczko Modlitewne to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pierwsze odbyło się w 2010 r. Jej zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do bł. Karoliny.

Bł. Karolina Kózka urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w Wał-Rudzie w powiecie tarnowskim jako czwarta z jedenaściorga dzieci Jana i Marii. Pochodziła z ubogiej, ale bardzo pobożnej rodziny.

Do domu Kózków 18 listopada 1914 r. zapukał rosyjski żołnierz, który wyprowadził Karolinę z domu, a następnie zabrał w głąb lasu. Podczas szamotaniny Karolina wyrwała się z rąk oprawcy i próbowała uciec, jednak żołnierz dogonił ją i zadał jej kilka ciosów szablą. Dziewczyna zmarła w wyniku obrażeń. Jej zmasakrowane ciało odnaleziono w lesie 4 grudnia 1914 r.

Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszanie Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i rolników. Razem ze św. Stanisławem Kostką jest patronką młodzieży.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast