Nowy numer 38/2021 Archiwum

Coś pięknego!

Za kratami Karmelu powstały przepiękne pieśni o tym, który na kartach Biblii nie pisnął ani słówka. „Nie przypominam sobie, by, jak dotąd, zaniechał uczynienia czegokolwiek, o co go prosiłam” – pisała św. Teresa Wielka. Jej siostry z Gniezna doskonale wiedzą, o czym mówiła.

Gniezno już zawsze będzie mi się kojarzyło z błyszczącymi oczami karmelitanek. Zamknęły się za kratami, bo „pozwoliły się uwieść”. Pamiętam ich opowieść o mijanym na klasztornym korytarzu krzyżu. Siostra Maria od Dzieciątka Jezus wieczorami podchodziła do niego i całowała stopy Jezusa. – Pamiętaj o przymierzu – szeptała tuż przed śmiercią. − W moim sercu jest pokój. Jestem cała Twoja, a Ty jesteś mój. Przyjmuję wszystko, co mi dajesz. Amen, amen, amen…

Byłem u nich ostatnio, gdy pisałem o Teresie. Jej twarz spoglądała na mnie z plakatów, okładek książek, płyt. – Teresa Wielka nie jest zbyt wielka dla Jana Kowalskiego – przekonywały mnie mniszki. „Bóg uczynił wielkie rzeczy w mej duszy, dał mi poznać moją małość i bezsilność” – śpiewały za świętą. Dostałem wówczas od nich płytę. Wspominały, że gdy trzy lata wcześniej przed spotkaniem z generałem Karmelu przygotowywały się do liturgii, śpiew tak mocno je poruszył, że pomyślały: „A dlaczego nie miałybyśmy tego nagrać?”. Album trafił pod strzechy, a mieszkańcy bloków i wiejskich domów mogli dzięki temu uczestniczyć w modlitwie Karmelu i za mniszkami nucić mistyczne hymny Jana od Krzyża czy św. Teresy.

Skąd siostry wzięły na to pieniądze? – Powiedziałyśmy: „Panie Jezu, Teresa dbała o Twoją chwałę, a teraz Ty postaraj się o to, by jej chwała zabłysła przez tę płytę” – opowiadała mi s. Magdalena. – Gdy dostałam pierwsze dziesięć tysięcy od darczyńców z Kanady, wiedziałam, że Jezus przejął sprawę.

W październiku, jak Bóg da, ukaże się kolejna płyta. Tym razem poświęcona św. Józefowi.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także