Nowy numer 30/2021 Archiwum

Zabawa na łące

Maryja i św. Elżbieta podtrzymują małego Jezusa, który z ufnością spogląda na Matkę. Klęczący z lewej strony Jan Chrzciciel podarował Mu mały krzyżyk, co jest oczywiście ilustracją proroctwa Jana zapowiadającego zbawczą misję Chrystusa.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mamy do czynienia z kolejnym szesnastowiecznym obrazem Rafaela. Kompozycja, tematyka, sposób malowania – wszystko do złudzenia przypomina dzieła mistrza renesansu. A jednak jest to obraz powstały ponad trzysta lat po jego śmierci. Fascynacja twórczością Rafaela osiągnęła wówczas szczyt.

Autor tego obrazu, Johann Friedrich Overbeck (1789–1869), niemiecki artysta mieszkający w Rzymie, nie ograniczał się do formalnego naśladownictwa Rafaela. Był współzałożycielem Bractwa św. Łukasza, które potem przekształciło się w organizację nazareńczyków – stowarzyszenie malarzy nie tylko podejmujących w swej twórczości tematykę religijną, ale także starających się prowadzić kontemplacyjny, zbliżony do zakonnego tryb życia.

Kompozycja, w której grupa przedstawionych osób tworzy kształt trójkąta, jest typowa dla twórczości Rafaela. Jezus siedzi na baranku, którego głowę obejmuje Jan Chrzciciel. To właśnie prorok nazwie potem Jezusa Barankiem Bożym. Mały Jan, wpatrzony z zadumą w krzyżyk, nosi już strój ze skór zwierzęcych, a przy pasie ma zawieszoną muszlę, z której kiedyś będzie polewał głowę Zbawiciela podczas chrztu.

W tle z lewej strony widać dwie idące drogą osoby. Ich głowy, podobnie jak głowy osób widocznych na pierwszym planie, otaczają aureole. To zapewne św. Józef i św. Anna, matka Maryi.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także