Nowy numer 30/2021 Archiwum

Jestem!

Rozpoczęliśmy od katolickiej książki skarg i zażaleń: „Nie jesteśmy godni, by spotykać się z Tobą”. „Co z tego – odpowiedział – skoro Ja jestem godzien, by spotkać się wami?”. To zamknęło nam usta.

„Panie, nie jestem godzien, by spotykać się z Tobą!” – spotkanie rozpoczęliśmy od katolickiej książki skarg i zażaleń. Byliśmy bardziej skupieni na naszej kiepskiej kondycji niż na Jego wszechmocy.

To najczęstsza wymówka: „Nie jestem godzien, by się modlić wstawienniczo”, „Nie jestem godzien, by posługiwać”. To jasne: nie jesteś godzien! Co z tego, skoro On jest godzien, by przez ciebie służyć innym?

Wczoraj kard. o. Raniero Cantalamessa na I Ogólnopolskim Forum Charis w Łodzi nazwał tę postawę przewrotem kopernikańskim. „Nawróciłem się z chrystologii do Chrystusa” – wspominał swe spotkanie z Odnową Charyzmatyczną: „Często myślimy, że to człowiek jest w centrum, u podstaw naszej religijności leży nasz wysiłek, organizacja i dobra wola, a Bóg przychodzi, by ukoronować ten wysiłek Swą łaską. Rewolucja kopernikańska polegała na odwróceniu tej perspektywy: to Ziemia krąży wokół Słońca. To nie człowiek, a Bóg ma być w centrum. Bez Niego nic nie jesteśmy w stanie uczynić”.

Gdy Mojżesz słysząc, że ma wyprowadzić lud z Egiptu zaczął wycofywać się na „z góry upatrzone pozycje” bąkając pod nosem: „Kim jak jestem?”, usłyszał: „Ja Jestem”.

To wystarczy. „Ja Jestem” – piękniej nie mógł się przedstawić. Te dwa słowa wystarczają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także